O fotografach i dziejach Skierbieszowa

  • 28.09.2018, 13:11 (aktualizacja 29.09.2018 08:39)
  • Jan
O fotografach i dziejach Skierbieszowa Fot. Teodozja lub Wincenty Podolakowie. Jedno ze zdjęć, które znalazło się w albumie. Zostało wykonane w gminie Skierbieszów podczas ostatniej wojny.
Miłośnicy historii Zamojszczyzny spotkają się w niedzielę (7 października) w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Odbędzie się wówczas konferencja naukowa. Będzie ona promować dziedzictwo niematerialne gminy Skierbieszów. Zaplanowano także promocję albumu Bogdana Nowaka i Adama Gąsianowskiego pt. "Skarb znaleziony na strychu".

Konferencja rozpocznie się o godz. 14. Gości przywita Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów. Opowie także o projekcie gminy Skierbieszów pn. " Zwiększenie dostępu mieszkańców do zasobów kultury poprzez adaptację budynku na cele biblioteki publicznej w miejscowości Skierbieszów" (jest on współfinansowany z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020). 

W ramach tego przedsięwzięcia wydano album naszych redakcyjnych kolegów: Bogdana Nowaka i Adama Gąsianowskiego pt. "Skarb znaleziony na strychu". Umieszczono w nim kilkaset zdjęć wykonanych w latach 1942-1946 przez Teodozję i Wincentego Podolaków (o dokonaniach tych utalentowanych ludzi pisaliśmy wielokrotnie). W publikacji znalazły się także zdjęcia wykonane przez zamojskich fotografów w XIX i na początku XX w. oraz archiwalne fotografie z zasobów UG w Skierbieszowie. 

O tym albumie oraz dziejach fotografii w Zamościu i na Zamojszczyźnie autorzy opowiedzą podczas konferencji (a po jej zakończeniu publikacja będzie rozdawana uczestnikom spotkania). Potem wykład pt. "Rezydencje biskupów chełmskich w Skierbieszowie, w świetle źródeł pisanych i badań archeologicznych" wygłosi Ewa Prusicka-Kołcon. Następnie wystąpi Piotr Kondraciuk z Muzeum Zamojskiego w Zamościu (opowie o "wybranych aspektach z dziejów i wyposażenia kościoła parafialnego w Skierbieszowie w XVII i XVIII w.") oraz Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych (wygłosi prelekcję nt. znanych osób z terenu SPK). 
Podczas konferencji zostanie także otwarta wystawa unikatowych zdjęć portretowych (zrobiono je do niemieckich kenkart) wykonanych przez Teodozję i Wincentego Podolaków. Będzie ona przygotowana przez Adama Gąsianowskiego, właściciela Muzeum Fotografii w Zamościu.

Jan
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Możliwość komentowania została wyłączona w związku z ciszą wyborczą

Pozostałe