Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:52
Reklama
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Tomaszów Lubelski: Kopalnia wiedzy o regionie

Ukazał się piąty tom "Rocznika Tomaszowskiego" – wydawniczej inicjatywy Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. doktora Janusza Petera, którą wsparły finansowo władze miasta, powiatu oraz województwa.
Tomaszów Lubelski: Kopalnia wiedzy o regionie

Wydawnictwo rozwija się, pozyskując choćby nowych autorów. Zarówno regionalistów, pasjonatów swoich miejscowości, jak i osób zawodowo zajmujących się zgłębianiem wiedzy, z dorobkiem naukowym. O rosnącej randze "Rocznika Tomaszowskiego" świadczy i to, że jego redaktorzy chcą wystąpić w przyszłym roku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby periodyk uzyskał status czasopisma punktowanego, czyli był nie tylko czasopismem regionalnym, ale i naukowym.

W najnowszym roczniku można przeczytać kilkadziesiąt artykułów. Archeolog Marcin Piotrowski z KUL-u pisze "O rosnących w ziemi garnkach i drzewach zmieniających się w kamień", Eugeniusz Hanejko, dyrektor tomaszowskiego Muzeum Regionalnego przedstawia powinności dominalne mieszczan miast Ordynacji Zamojskiej w XVII-XVIII wieku, dr Krystyna Schabowska z Politechniki Lubelskiej opisuje manufaktury ceramiki rodziny Zamoyskich w XVIII-XIX wieku. Wojciech Dziedzic z Tomaszowa Lubelskiego przypomina tomaszowskie bitwy I wojny światowej, a Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś z Lubyczy Królewskiej skupili się na rekonstrukcji działań wojennych w rejonie Lubyczy Królewskiej w dniach 9-11 września 1914 roku. 

W roczniku można przeczytać też jak wyglądała w powiecie sieć parafialna kościoła prawosławnego w okresie międzywojennym (ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak z Lublina) i o "Statusie prawnym cerkwi należących do greckokatolickiej eparchii przemyskiej w obecnych granicach powiatu tomaszowskiego" (prof. Marek Bielecki KUL). Robert Czyż z Tomaszowa Lubelskiego opisuje tomaszowskie szkolnictwo powszechne w okresie międzywojennym, dr Monika Napora z UMCS w Lublinie analizuje dwutygodnik "Ziemia Tomaszowska" ukazujący się w latach 1922-1927. Ewa Koper z Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu przedstawia wspomnienia mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego na temat Żydów tomaszowskich. Katarzyna Warmińska-Mazurek prezentuje rys historyczny o Łaszczówce, a Bolesław Fus pisze o Cukrowni Wożuczyn. Zbigniew Dziurkowski przypomina postać Józefa Herdy, animatora tomaszowskiej filatelistyki, natomiast Barbara Typek z Wożuczyna i Agnieszka Szykuła-Żygawska z Zamościa, pocztówki Pawła Gajewskiego. Henryk Welcz z Lublina opisuje zaś tradycje muzyczne orkiestr dętych ziemi tomaszowskiej.

Specjalny artykuł poświęcono dr. Januszowi Frykowskiemu, tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku regionaliście. Frykowski był autorem licznych publikacji historycznych dotyczących regionu, z-cą redaktora naczelnego "Rocznika Tomaszowskiego".

Tradycyjnie są też recenzje najnowszych publikacji związanych z ziemią tomaszowską i kalendarium najważniejszych wydarzeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama