Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:23
Reklama

Nowe muzeum w Zamościu. Od straży ogniowej do pożarnej

Ręczna sikawka, spalinowa motopompa czy wyposażenia strażaka jeszcze z czasów przed II wojną światową – takie skarby można znaleźć w Izbie Pożarnictwa, jaka powstała w Komedzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Nowe muzeum w Zamościu. Od straży ogniowej do pożarnej

Jak powstała zamojska straż? Z inicjatywy zamojskiego aptekarza Karola Kłossowskiego 30 czerwca 1882 r. powołano Zamojską Straż Ogniową (ZSO), a Kłossowski został jej pierwszym prezesem. Była to pierwsza ochotnicza straż na terenie ówczesnego powiatu zamojskiego. Strażnica ZSO mieściła się w budynku dawnej stajni kozackiej przy ul. Partyzantów. Do walki z żywiołem strażacy używali wozów konnych wyposażonych w sikawki ręczne, na wyposażeniu były też dwa dwukołowe beczkowozy o pojemności 400 l. Do alarmowania używano trąbki, na dźwięk której do strażnicy dostarczane były konie. Tak zaczęła się historia straży ogniowej, później pożarnej w Hetmańskim Grodzie. Więcej o dziejach i wyposażeniu zamojskich strażaków możemy dowiedzieć się z Izby Pożarnictwa, jaka powstała w zamojskiej komendzie.

Pomysł o utworzeniu izby narodził się trzy lata temu. Chcieliśmy przedstawić historię straży pożarnej, która przedtem funkcjonowała jako Ochotnicza Straż Ogniowa i powstała w 1882 roku.  – tłumaczy st. bryg.Jacek Sobczyński, komendant KM PSP w Zamościu. – Zgromadziliśmy bardzo dużo eksponatów i przedmiotów, które miały związek z zamojską strażą pożarną, a przedtem ogniową. Były to przedmioty rozproszone po całej komendzie i okolicznych jednostkach, więc postanowiliśmy to wszystko zebrać, zinwentaryzować, żeby zostało to na pamiątkę dla potomnych – dodaje. Najważniejszą perełką w Izbie jest stuletni sztandar, nadany 29 czerwca 1918 roku na 35-lecie powstania Zamojskiej Straży Ogniowej. Sztandar ufundowała społeczność lokalna. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama