Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 16:54
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Gm. Rachanie: Szkoła w Michalowie świętowała jubileusz (ZDJĘCIA)

Już 100 lat minęło od momentu, gdy w szkole Michalowie (gm. Rachanie) zaczęto prowadzić naukę w języku polskim, a także 55-lat od momentu, gdy placówka zaczęła funkcjonować w nowym budynku. Z tej okazji 9 czerwca odbyła się ważna uroczystość.
Gm. Rachanie: Szkoła w Michalowie świętowała jubileusz (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. Organizatorzy

Pierwsza szkoła w Michalowie istniała już przed I wojną światową i była to jednoklasowa szkoła rosyjska, to szkoła elementarna w Michalowie z językiem wykładowym polskim powstała w 1918 r. Nowy budynek powstał jednak dopiero po wojnie, w 1963 roku. Ta siedziba do dziś służy lokalnej społeczności.

Patronat nad rocznicowymi wydarzeniami objął wójt Rachań Roman Miedziak, a na uroczystość przybyli m.in. Tomasz Zieliński, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Teresa Semczyszyn, członek Rady Powiatu Tomaszowskiego, także Lothar Nagel i Roswita Sielski, dyrekcja partnerskiej szkoły w Cottbus oraz byli dyrektorzy szkoły: Zenon Bujnowski, Stanisława Baraniecka, Teresa Organista, Alicja Łacek, Teresa Gawlik, syn b. dyrektora Zbigniewa Czekirdy - Radosław oraz byli nauczyciele i pracownicy. Najstarszych uczniów szkoły reprezentowali pani Helena Swatowska i pan Józef Soroka.

W programie uroczystości jubileuszowej znalazły się: msza święta w intencji obchodzonego jubileuszu oraz wszystkich osób związanych ze szkołą odprawiana przez proboszcza Parafii NNMP w Wożuczynie ks. Bogdana Jaworowskiego oraz wikariusza Mateusza Kickę, wystąpienie dyrektora szkoły Stanisława Ważnego, rys historii szkoły, wystąpienia gości, koncert jubileuszowy pod hasłem „Radośni – Bezpieczni - Twórczy- dla ojczyzny i szkoły”, w którym wystąpili uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, wychowankowie przedszkola, nauczyciele, rodzice, absolwenci, oraz Zespół Artystyczny „Jawor", co było dowodem integracji szkoły z lokalnym środowiskiem, a także wyrazem szacunku dla wieloletnich tradycji szkoły.

Jubileuszowi towarzyszyły okolicznościowe wystawy w budynku szkoły i salach szkolnych na temat: historii szkoły, izba szkolna ze spisem absolwentów od 1928 roku do 2017 roku, sala dawnych pomocy naukowych, sala współczesnych pomocy dydaktycznych, sale dyskusyjne z prezentacjami multimedialnymi historii i osiągnięć uczniów i kadry nauczycielskiej. Wystawy cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem. Kronika szkoły wypełniła się wpisami okolicznościowymi i gratulacjami związanymi z obchodzonymi rocznicami.

Dyrektor szkoły Stanisław Ważny w wystąpieniu okolicznościowym podkreślił: „Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a Szkoła w Michalowie nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe. Nasze motto: „Twórczo – Radośnie – Bezpiecznie” jest wskazówką do pracy i wszelkich działań podejmowanych dla dobra naszych uczniów”.

Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja „Szkoła w Michalowie w latach 1918-2018" prezentująca historię szkoły, wybrane obszary jej działalności, ludzi związanych ze szkołą, zredagowana przez Barbarę Typek, Aurelię Policzkiewicz, Stanisława Ważnego, Marka Żółcińskiego i Mieczysława Pszeniczkę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama