Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:27
Reklama

Pasja, miłość czy uzależnienie?

Nie możesz przestać o niej myśleć… Jest z Tobą, kiedy się budzisz i gdy zasypiasz. Masz wrażenie, że nie odstępuje Cię nawet na krok i nie potrafisz skupić się na niczym innym. Znajomi, rodzina, hobby? Już nawet nie pamiętasz, dlaczego miałoby Ci na nich zależeć. Brzmi jak klasyczne objawy uzależnienia? Słusznie! Ale Twoja używką może być wszystko, nawet coś tak niewinnego, jak praca!
Pasja, miłość czy uzależnienie?

Jak to się zaczęło? Przyczyny pracoholizmu

Do tej pory nie ustalono jeszcze bezpośredniego mechanizmu rozwoju tego uzależnienia. Wiadomo jednak, że niektóre osoby są na niego bardziej podatne. Mamy dużą szansę popaść w tego typu nałóg, jeżeli odczuwamy silną potrzebę dążenia do perfekcji, a także kiedy cechuje nas zbyt duża ambicja. Jednak to nie wszystko. Bardzo często nadmierne poświęcenie się sprawom zawodowym jest następstwem… niepowodzeń w życiu prywatnym! W ten sposób próbujemy odbić sobie tę “porażkę” i skupić się na czymś, nad czym mamy większą kontrolę i możliwość realnego wpływu na osiągnięcie sukcesu.
Mówi się również, że problem ten dotyka konkretne grupy zawodowe. Znacznie częściej zdarza się wśród tzw. “białych kołnierzyków”, w tym pracowników korporacji. Istnieje zatem znacznie większa szansa jego wystąpienia w dużych miastach, nie tylko w stolicy kraju, ale też województwa, w tym w pracy w Lublinie.

O krok za daleko - pracoholizm a zaangażowanie

Nie każda oddana pracy osoba musi od razu cierpieć na pracoholizm. Problem pojawia się wraz z pierwszymi objawami uzależnienia. Lubisz swoją profesję, jest ona związana z Twoimi zainteresowaniami, a może po prostu potrzebujesz wyższych zarobków i starasz się o awans? Wszystko jest w porządku, pod warunkiem, że Twoje myśli nie skupiają się wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Nie możesz przestać rozmyślać o pracy, wszystko inne schodzi na dalszy plan, nie masz czasu na odpoczynek, nie spędzasz czasu z rodziną i przyjaciółmi? To z pewnością powinno wzbudzić Twój niepokój!

Wyjście z nałogu - jak radzić sobie z pracoholizmem

Zwalczenie pracoholizmu to zadanie niezwykle trudne. Dlaczego? Ponieważ oddanie pracy traktowane jest jako coś pozytywnego! Osoba ciężko pracująca, nawet po godzinach, odbierana jest po prostu jako obowiązkowa i pracowita. Dlatego też sami pracoholicy często nie widzą problemu i nie chcą się leczyć. Co więcej, na zaawansowanym etapie uzależnienia nie tylko bardziej cenią osoby podobne do nich, ale też gardzą tymi, które mają w życiu inne priorytety, np. rodzinę. A jeśli nie dostrzegamy, że nasze oddanie pracy wymknęło się spod kontroli, jak mamy podjąć leczenie? Dlatego jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na pracoholizm, warto mu to uświadomić i chociaż spróbować wysłać go na terapię do psychologa, która uznawana jest za najskuteczniejszy sposób zwalczania problemu.

Pracoholizm to poważne uzależnienie psychiczne, które może doprowadzić do znacznego pogorszenia naszych relacji z otoczeniem. W jego przypadku najlepszym wyjściem jest terapia, a często też… zmiana pracy! Chcesz zwolnić tempo? Szukasz nowej pracy w Lublinie? Wejdź na GoWork.pl i wybierz najlepszą ofertę dla siebie!

 

Artykuł zewnętrzny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na licznikuAutor komentarza: KlikTreść komentarza: Krytykować każdy potrafi, a rządzić i to mądrze nieliczni...Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:31Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Rafał Kowalik będzie burmistrzem. Znamy wyniki wyborówAutor komentarza: Jacek i PlacekTreść komentarza: Ta gmina Grabowiec to jakieś ciekawe zjawisko. Najpierw pewna mądra pani z rg wpisuje sobie wykształcenie jako średnie - a wszyscy wiedzą, że skończyła zawodówkę krawiecką, więc powinna wpisać - zawodowe. Inny pan, ponoć miał skończyć licencjat z administracji (3lata), a podaje, że jest prawnikiem i ma studia wyższe prawnicze (5lat). Pracownicy urzędów jeszcze 5 lat temu podczas kampanii zaczęli opowiadać ludziom, że to radca prawny, inni zaś, że adwokat... Problem w tym, że ani w rejestrze adwokatów, ani radców taki ktoś nie figuruje. Więc może tylko prawnik? Ktoś więc powiedział sprawdzam i poprosił o dowód, pokaż panie dyplom... No i dowodu do dzisiaj brak ;) Co za problem okazać swój dyplom prawniczy? Skoro są wątpliwości, ludzie gadają, oburzają się to co za problem pokazć dyplom i uciąć wszelkie spekulacje? Otóż jak widać problem. Dlaczego? Nie wiem, chociaż się domyślam - jak miał w zwyczaju mawiać pan Sznuk. Chociaż na sesjach rg były o to awantury, to jednak skończyło się zamiecieniem sprawy pod dywan bo rg skutecznie blokowała wszelkie inicjatywy mające na celu dowiedzenie się prawdy. Na całe szczęście pani mądra kariery w wyborach nie zrobiła ;)Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:23Źródło komentarza: Gm. Grabowiec: Urzędujący wójt Popek utrzymał stanowisko
Reklama
Reklama