Gm. Ulhówek: Świętowali strażacy i gospodynie

  • 13.06.2018, 17:00
  • roh
Gm. Ulhówek: Świętowali strażacy i gospodynie
Panie z KGW w Budyninie (gm. Ulhówek) świętowały jubileusz 55-lecia. Gmina postanowiła uczcić też jubileusz 70-lecia istnienia miejscowej straży pożarnej. W międzyczasie okazało się, że historia jednostki jest o 20 lat starsza.

Informację taką wydobył z archiwum lwowskiego Mariusz Skorniewski. Z dokumentów, do których dotarł, wynika, że 16 października 1928 roku mieszkańcy Budynina: Hryć ĆwiechIgnacy KapełuśHnat ŁeskiwJan Jasków Józef Ćwiech wystąpili do wojewody lwowskiego z wnioskiem o zarejestrowanie Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Budyninie (miejscowość należała wówczas do powiatu sokalskiego). W listopadzie tego roku Urząd Wojewódzki przychylił się do prośby i formalnie zarejestrowano stowarzyszenie miejscowych strażaków.  

Reaktywacja działalności OSP w Budyninie nastąpiła dopiero w 1948 roku, cztery lata po przejściu frontu. Kiedy nowo osiedleni tam mieszkańcy powołali kolejne struktury OSP. Jednostkę zarejestrowano w Bełzie (dziś na Ukrainie). Pierwszym prezesem został Aleksander Dzik, a naczelnikiem Jan Karaś. Później funkcje prezesa pełnili: (Jan Karaś 1959-1980), Stanisław Baran (1980-1984), Stefan Kwiatkowski (1984-2007). Od tamtej pory budynińskiej OSP prezesuje Henryk Ostrówka.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Możliwość komentowania została wyłączona w związku z ciszą wyborczą

Pozostałe