Gm. Krynice: W Budach powstanie Archipelag Roztocze

  • 12.06.2018, 06:02 (aktualizacja 12.06.2018 06:02)
  • Robert Horbaczewski
Gm. Krynice: W Budach powstanie Archipelag Roztocze
Świętokrzyskie ma swój park jurajski "Bałtów", Roztocze będzie miało centrum edukacyjno-rozrywkowe w Budach (gm. Krynice).

Eksperymentarium naszpikowane nowoczesną technologią poświęcone żywiołom Roztocza. Park miniatur Kresów Wschodnich, amfiteatr, restauracja, place zabaw, labirynt. Na blisko 8 hektarach, obok nieczynnej klinkierni w Budach powstaje "Archipelag Roztocze". Za przedsięwzięciem stoi czterech przedsiębiorców z Zamojszczyzny. Koszt inwestycji to blisko 19 mln zł.

To ma być magnes, który ściągnie turystów na Roztocze i zatrzyma ich tu na dłużej. Da im możliwość alternatywnego spędzania wolnego czasu. Stawiamy na edukację, dlatego liczymy na szkoły. Takiego produktu turystycznego u nas brakowało – mówi Andrzej Kudlicki, właściciel biura turystycznego Quand z Tomaszowa Lubelskiego, jeden z czterech współudziałowców spółki Arbudy, która stoi za przedsięwzięciem. Pozostali to lekarz Henryk Dolanowski i Paweł Podoba z Tomaszowa Lubelskiego oraz Klaudia Kaproń, córka właściciela Zagrody Roztocze z Obszy.

 – Dokonaliśmy analizy ruchu turystycznego w regionie, obłożenia podobnych takich atrakcji w innych regionach, wzięliśmy pod uwagę trendy w branży. Bazowaliśmy na konkretnych liczbach. To przedsięwzięcie potrzebne dla regionu i musi się udać. W taki sposób, w jaki chcemy przedstawić Roztocze nikt jeszcze tego nie robił – mówi Henryk Dolanowski, prezes spółki Arbudy.

 

 Zmysły i żywioły

Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 19 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia spółka pozyskała 13 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego wiodącą atrakcją będzie centrum edukacyjno-rozrywkowe Archipelag Roztocze w Budach. Tam powstanie budynek eksperymentatorium (ok. 1,8 tys. mkw. powierzchni użytkowej), podzielony na dwie strefy – zmysłów i żywiołów. 

 – Eksperymentatorium ma być interaktywne, naszpikowane nowoczesnymi technologiami, ekranami dotykowymi, czujnikami ruchu, rozszerzoną rzeczywistości, harfami dźwięku – wylicza Andrzej Kudlicki.

W strefie zmysłów znajdą się specjalnie zaprojektowane kapsuły dotyczące danego zmysłu (słuch, węch, wzrok), ściana dotyku (dotyk), "żywy stół" (smak). Wewnątrz kapsuł turyści będą zapraszani do poznania Roztocza właśnie dzięki poszczególnym zmysłom.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rysiek
Rysiek 20.08.2018, 21:12
Hehe stawiamy na edukacje buahahahahaha. Co za materialisci. Biznesmeni z zamojszczyzny lekarze to jakas kpina.
Zdzisiek
Zdzisiek 16.08.2018, 11:17
Trzy klasy po 30 dzieci bilet za 15 zł to 1350 zł. 3 razy w tygodniu to 4000 zł. W miesiącu to 16 tys. W roku 200 tys, a koszty wysokie... Może się nie zwrócić chłopaki.
Monty
Monty 13.06.2018, 22:52
Świetny pomysł i lokalizacja także, bo trasa krajowa i więcej turystów - nawet jadących z granicy . Tu musi być także restauracja , bo stacja paliw już jest. Istotne aby była sala pokazująca dzieje geologiczne Roztocza - z efektami dzwiękowymi i nawet 4D- jak w lochach Lublina ( grzmoty piorunów i pożar dają niezapomniane efekty dla zwiedzających). podobnie można zrobić z powstawaniem Karpat i Roztocza, trzęsienia ziemi, powstawanie uskoków na szumach, tworzenie węgla brunatnego i skrzemieniałego drewna w Siedliskach, piaski glaukonitowe, i lądolód, głazy w Piekiełku, formowanie przez wiatr pasów lessowych Grzędy Sokalskiej i przez wody wąwozów Szczebrzerzyna i zapełnianie osadami piasków rowu tektonicznego doliny Wieprza ( Krasnobród- Zwierzyniec). Bardzo ciekawy pomysł i chwała tym ludziom za to ze jeszcze się coś chce. W innych regionach kraju ludzie umieją korzystać lepiej z tzw. wędki ( kasa z UE) a u nas na wschodzi wieczny marazm i narzekanie. Pierwszy zapisuję się na zwiedzanie i nawet oprowadzanie grup- przewodnik z 1984r , geograf - K. Mony
Dariusz Gardzała
Dariusz Gardzała 13.06.2018, 17:13
http://busypolskaszwajcaria.pl/
NwO
NwO 12.06.2018, 12:40
A mówią ze lekarze biedują :)
Anty NwO
Anty NwO 12.06.2018, 16:12
Polska mentalność. Wstan od komputera i zrób coś sam !!!!

Pozostałe