Czas życia - wernisaż Jerzego Tyburskiego

start 12.01 godz. 18:00
koniec 12.01 godz. 20:00

Lokalizacja: Łodź

Galeria A Teatr Arlekin w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy Jerzego Tyburskiego pn.: "Część życia". Wstęp wolny. 

Jerzy Tyburski urodził się w 1964 roku w Lubaczowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Ukończył studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Dyplom w 1989 r.). W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w jego twórczości dominuje malarstwo i grafika.

Jerzy Tyburski: sztuka i życie


Zastanawiam się jaka byłaby jego sztuka, gdyby miał inne życie...? Bo to ono nas określa, to co przeżywamy. Uczelnia daje warsztat, wiedzę ogólną, ale nie decyduje o tym, co i jak będziemy przedstawiać, nie może ingerować w to, jak nasze życie przemija. Przemijanie. To właśnie ono stało się najważniejszym tematem obrazów i rysunków Jerzego Tyburskiego. Gdyby było łaskawsze dla bliźnich a więc i dla niego, tworzyłby zapewne inaczej. Inne byłyby jego tematy, ale inna także forma, która je wyraża. W obrazach Tyburskiego wszystko przemija - ludzie, natura, nawet przedmioty. Ale że artysta jest raczej introwertykiem niż ekstrawertykiem, że bardzo ważna jest dla niego refleksja, jego dzieła nie krzyczą ale mówią. Mówią cicho, spokojnie, jakby były z tematem pogodzone, jest jak jest, życie mimo wszystko pozostaje piękne, więc artystę stać nawet niekiedy na groteskę, ironię, na dystans wobec siebie i tematu. Odnajduję też w tej sztuce poezję i metaforę. Wszystko jest kruche, chore, wrażliwe. O skojarzenia z innymi artystami trudno, może jedynie z Witoldem Wojtkiewiczem, bardzo odległe.. Są jednak i świadome inspiracje dziełami dawnych mistrzów – Boscha, Leonarda, Memlinga, to jakby nurt osobny, sięgający do przeszłości, ale osadzony zarazem w naszych, dzisiejszych czasach, ułatwiający symboliczny komentarz do współczesnych wydarzeń. Te właśnie prace pokazuje Tyburski na wystawie, ale także martwe natury, których w jego pracowni widzę coraz więcej. W szaro-niebieskiej przeważnie tonacji, wysmakowane kolorystycznie, przedstawione 
w typowej dla Tyburskiego konwencji surrealizmu, symboliczne, świadczą, że coraz bardziej osacza autora temat przemijania. I coraz bardziej – w tej nieubłaganej ciszy odchodzenia - jego sztuka staje się osobna, wyrazista, rozpoznawalna. To piękne prace. I piękna wystawa.
Elżbieta Dzikowska

 

 

Wystawy indywidualne:
BWA, Biała Podlaska
Galeria Sztuki Współczesnej, Zamość
Galeria Sztuki Polskiej, Montpellier (Francja)
Galeria Sztuki, Vorgeze (Francja)
Galeria „Za piecem”, Lublin
Galeria ZPAP „Pod Podłogą”, Lublin
Galeria Miejska, Międzyrzec Podlaski
Puławska Galeria Sztuki, Puławy
Miejski Ośrodek Kultury „Galeria Podlaska”, Biała Podlaska
Dom Kultury „Zacisze”, Warszawa
Galeria MBWA, Olkusz
Galeria ZPAP „Pryzmat”, Kraków
Muzeum Miasta, Wrocław
Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocław
Sacrofilm, Centrum Kultury Filmowej, Zamość
Galeria „Labirynt”, Kraków
Muzeum Mazowsza Zachodniego, Żyrardów
Puławska Galeria Sztuki „Dom Chemika”, Puławy
BWA „Jatki”, Nowy Targ
BWA Rzeszów
BWA Sandomierz
Galeria „Klatka”, Warszawa
Galeria ZPAP„Art”, Lublin
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Zamek Książ
BWA „U Jaksy”, Miechów
Wydział Artystyczny UMSC, ”Chatka Żaka”
Muzeum Kresów, Lubaczów
Galeria Jackiewicz, Gdańsk

Nagrody i wyróżnienia
2002 – wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”
2004 – nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Autograf”
2010 – wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno
2013 – Zamojska Osobowość Roku „Morando” 2012 (nominacja)

Prace w zbiorach
BWA-Galeria Zamojska, Galeria ZPAP w Lublinie, Muzeum Miasta Wrocław, Muzeum Kresów 
w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) 
jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.